Chodba

Osvetlenie na chodbe - Svietidlá R1Pri vstupe do domu alebo do bytu je prvý dojem veľmi dôležitý.

Každú návštevu určite hneď zaujme ako prvá chodba, resp. predsieň. Celý tento priestor je treba preto správne nasvietiť. Svetlo by nemalo by byť príliš oslnivé, avšak dostatočne silné na to, aby sme sa v miestnosti vedeli orientovať a vykonávať potrebné činnosti.

Aký typ svietidla do chodby?

Chodby patria k tým najmenším miestnostiam v byte, preto by sme mali vyberať svietidlá, ktoré zbytočne nepresahujú do priestoru. Najideálnejšia je voľba bodových LED svietidiel. Sú vhodné z toho dôvodu, že majú dlhú životnosť a tiež preto, že majú nízku spotrebu elektrickej energie.

Vhodné sú aj zápustné podhľadové svietidlá, ktoré sa dajú natočiť tak, aby nám nesvietili priamo do očí. Zápustné svietidlá však využívame v prípade, že máme znížený strop a dostatok priestoru pre ich umiestnenie.

Pri obyčajnom strope je vhodnejšie zvoliť centrálne stropné svietidlo do stredu chodby aby nám rovnomerne osvetlilo celú miestnosť. V tomto prípade môžeme využiť aj doplnkové osvetlenie, napríklad, ak máme na chodbe zrkadlo.

Najlepšie je umiestniť svietidlá po stranách zrkadla alebo priamo nad ním. Je tu však ešte jedna šikovná alternatíva - nástenné osvetlenie s pohybovým senzorom, ktoré sa Vám po otvorení dverí rozsvieti a po určitom čase opäť samo vypne. Oceníte to najmä večer, kedy nebudete musieť hľadať po tme vypínač na stene, ani sa Vám nestane, že svietidlo bude svietiť dlhšie, ako je to naozaj potrebné.

Osvetlenie schodiska

S chodbou úzko súvisí aj osvetlenie schodiska. Tu je na prvom mieste bezpečnosť, schody preto musia byť vhodne osvetlené, aby náhodou nevznikol nepríjemný úraz. Aj na schodisku môžete použiť rovnako bežné svietidlá.

Obľúbené sú však v dnešnej dobe vstavané svietidlá, ktoré zapustíte priamo do schodov alebo do steny hneď vedľa schodov. Veľmi efektné je však aj použitie LED pásikov. Nielen že je ich montáž veľmi jednoduchá, je možné ich dokonca ovládačom stmievať.

Mohlo by vás zaujímať:

Prejsť na produkty