Svetelné zdroje

Ako vybrať zdroj k svietidlu?

Medzi základné svetelné zdroje zaraďujeme klasické žiarovky, halogénové žiarovky, úsporné žiarivky a LED zdroje.

Klasické žiarovky

V žiarovke sa svetlo vytvára žeravením tuhého telesa prechodom elektrického prúdu. Zvláštnym druhom žiarovky je halogénová žiarovka. A tzv. úsporná žiarovka nie je žiarovka, ale žiarivka

Žiarovku vynašiel v roku 1879 známy vynálezca Thomas Edison v USA. V dnešnej dobe sa už však pomaly vytráca z trhu a nahrádzajú ju iné svetelné zdroje. Klasické žiarovky sa vyrábajú v hodnotách príkonu 25, 40, 60, 75, 100 a 150 wattov.

Priemerná životnosť žiaroviek je cca 1000 hodín.

  • Výhody žiarovky sú príjemná farba svetla a jednoduché stmievanie.
  • Nevýhody sú nízka životnosť, nízka účinnosť a vysoká teplota svetelného zdroja.

Dnes už žiarovku nájdeme takmer výlučne v podobe halogénovej žiarovky, ktorá vďaka IRC technológii dosahuje cca 30% úsporu voči klasickej žiarovke. V tomto prípade platí, že ide o najmenej energeticky efektívny svetelný zdroj.

Úsporné žiarivky

Dnešná doba však napreduje a trendom je prechod na LED svetelné zdroje. Ešte predtým však spomenieme úsporné žiarivky. Sú to upravené varianty žiarivkových trubíc, ktoré sú prispôsobené tak, aby boli použiteľné vo všetkých bežných svietidlách.

Kompaktné žiarivky používajú zabudovanú elektroniku na to, aby v sklenej trubici vytvárali nekonečný, rýchly sled zábleskov. Tie sú zdrojom neviditeľného, ultrafialového žiarenia. Aby sa zmenilo na viditeľné svetlo, vnútro trubice je potiahnuté niekoľkými druhmi práškového luminoforu.

V prípade kompaktných žiariviek si môžeme vybrať teplotu farebnosti udávanú v stupňoch Kelvina. Bežne dostupné sú tri teploty farebnosti:

  • Úsporné žiarivky s rovnakou teplotou svetla ako klasické žiarovky majú 2700°K.
  • Ak chcete neutrálne biele svetlo, musíte siahnuť po žiarivkách so 4000°K.
  • Tie úplne biele až studené majú 6000-6500°K, čo je najbližšie k dennému svetlu.

Žiarivky sú dostupné v rôznych tvaroch, prevedeniach a taktiež má rôzne farby svetla.

  • Výhody žiariviek sú vyššia životnosť, energetická úspora až 80% a veľká ponuka rôznych tvarov a výkonov.
  • Ich nevýhodou u nich je pomalé rozsvecovanie, sú nevhodné na časté spínanie, problematické stmievanie a toxická ortuť, ktorá sa využíva pri ich výrobe.

Technologický pokrok však napreduje každým rokom aj vo svetelných zdrojoch a v obchodoch môžete nájsť úsporné žiarivky s označením „fast start“ alebo rýchly štart. To znamená, že už v druhej sekunde svietia na 80% svojej kapacity a vo zvyšných 30 sekundách dosiahnu 100%. To však neplatí pri úplne prvom zapnutí, vtedy treba počkať niekoľko minút, aby sa rovnomerne roztiahol inertný plyn, čo zabezpečí okamžité rozsvietenie žiarivky pri nasledujúcom zapnutí.

LED zdroje

LED zdroje sú najmodernejším svetelným zdrojom. Keď sa rozhodnete pre kúpu takéhoto svietidla, dobre si prezrite jeho parametre.

Veľmi dôležitý parameter pri LED nie je iba výkon lm/W ale práve index farebného podania (CRI), ktorý by mal byť minimálne Ra > 80. Tento údaj však často nenájdete pri lacnejších LED ani na obale.

Najväčšími výhodami LED osvetlenia sú vysoká životnosť, energetická úspora až 90%, množstvo tvarov a výkonov a rôzne farby svetla.

Dosahujú okamžitý plný výkon svietenia a pri ich stmievaní nedochádza k zmene farby svetla, samozrejme pokiaľ je daná žiarovka stmievateľná. Časté zapínanie nemá vplyv na ich životnosť. Nevýhodou je možno len vyššia cena oproti iným svetelným zdrojom, avšak, pri pohľade na úsporu a životnosť je to zanedbateľná čiastka.

Základným prvkom LED zdroja sú dobre známe svetlo emitujúce diódy (LED - light emiting diode). Samotné LED svietidlo alebo LED zdroj nie je tvorený len LED diódami, ale množstvom elektronických súčastí, ako je zdroj napájania a stabilizácia prúdu, čo sa všeobecne nazýva zdrojovou jednotkou, alebo tiež „driverom“.

Z dôvodu predlžovania životnosti majú kvalitné LED svietidlá aj chladič, ktorý účinne odvádza teplo a chráni tak citlivé súčasti svietidla. Životnosť svietidla je totiž určená životnosťou drivera. Preto stavte radšej na jednu drahšiu LED žiarovku, ktorá vydrží oveľa dlhšie ako viac tých lacnejších, na ktoré výrobcovia lákajú ľudí.

Prejsť na produkty