Kuchyňa

Osvetlenie kuchyne - Svietidlá R1Ako vybrať svietidlo do kuchyne?

Najväčším trendom je v dnešnej dobe prepojená kuchyňa s obývačkou. Preto, ak premýšľate nad vhodným osvetlením do takejto kuchyne, treba brať do úvahy celkový dizajn a štýl obidvoch miestností.

Kuchyňa je miesto, kde sa zdržiavame najčastejšie. Z toho dôvodu musíte dbať nielen na dizajn, kvalitné materiály ale aj funkčnosť a praktickosť svietidiel.

Najlepšie je plánovať si ich umiestnenie už pri navrhovaní kuchyne. Niekedy si však chceme našu kuchyňu len zútulniť, zmodernizovať alebo len jednoducho vymeniť svietidlá.

Rozmiestnenie svietidiel závisí od veľkosti kuchyne, veľkosti a rozloženia kuchynskej linky, veľkosti ostrovčeka, ak je súčasťou kuchyne, ale aj veľkosti jedálenského stola.

Kuchynská linka, ostrovček a rampa

Čo sa týka kuchynskej linky, aj tá si vyžaduje konkrétne osvetlenie. Pracovnú dosku, drez a varnú plochu najlepšie osvetlíme lineárnymi svietidlami umiestnenými pod vrchnými skrinkami alebo LED pásom. Tie už v dnešnej dobe disponujú kvalitnou svetelnou činnosťou, preto sa nemusíme obávať nedostatku svetla.

Do rampy lemujúcej horné skrinky kuchyne môžeme osadiť zápustné bodové svietidlá, najlepšie s LED žiarovkami. Tie nevytvárajú také teplo a nijako nepoškodia materiál, v ktorom sú osadené.

Najefektívnejšie osvetlenie jedálenského stola v kuchyni je voľba závesného svietidla vycentrovaného priamo na stred. Výšku v akej svietidlo zavesíme si zvolíme podľa potreby tak, aby nás príliš neoslepovalo a nerušilo.

Ak kuchyňa disponuje ostrovčekom, ten je taktiež vhodné osvetliť závesnými svietidlami. Ideálne viacerými, záleží však aj na ploche, ktorú chceme osvetliť. Pre úplnú dokonalosť kuchyne môžete využiť aj tzv. akcentové osvetlenie. Je to však len doplnkové osvetlenie a môžete ho dosiahnuť podsvietením kuchynských sklenených skriniek, políc alebo zásteny.

Zvoliť môžete tiež rôzne farebné LED pásy, ktoré Vám vyčaria príjemnú atmosféru dokonca aj v takej miestnosti, akou je kuchyňa.

Mohlo by vás zaujímať:

Prejsť na produkty