Záhradné a vonkajšie osvetlenie

Vonkajšie a záhradné osvetlenie - Svietidlá R1Ako vybrať svietidlo do záhrady?

Všetci radi trávime čas s rodinou či priateľmi na terase alebo na záhrade.
Buď chceme „vypnúť“ po celom dni, kedy prídeme unavení z práce alebo máme chuť si len tak sadnúť cez víkend s rodinou či priateľmi do altánku a stráviť príjemný večer. Ak nám to však už denné svetlo neumožňuje, nastupuje na rad vonkajšie osvetlenie.

Osvetlenie záhrady samozrejme slúži aj na bezpečnosť. Pri výbere správneho vonkajšieho osvetlenia treba brať do úvahy spôsob a druh osvetlenia, ktoré jednotlivé svietidlá produkujú.

Svietidlá podľa použitia môžeme rozdeliť na priame, nepriame, intenzívne, tlmené, lokálne, bodové a celkové.

Každé svietidlo disponuje individuálnym dizajnom a spôsobom jeho umiestenia. Vonkajšie osvetlenie môžeme použiť na stene domu, na prístupovej ceste, v altánku, na terase, na záhrade či dokonca na osvetlenie bazéna.

Na osvetlenie príjazdovej cesty či terasy by sme mali použiť silnejší svetelný zdroj. Praktické sú aj senzorové svietidlá, ktoré sa samé zapnú aj vypnú. Zápustné svietidlá do úrovne terénu môžu byť súčasťou chodníka, trávnika, dlažby alebo inej plochy a poskytujú skôr tlmené osvetlenie.

Prízemné  a nízke svietidlá sa používajú na upravenom teréne, kde slúžia ako tlmené dekoračné osvetlenie, ktorým môžeme nasvietiť detaily záhrady, domu alebo rastlín.

Na steny domu alebo plotu sa inštalujú nástenné svietidlá, ktoré poskytujú priame alebo nepriame celkové osvetlenie. Rôzne altánky a iné prístrešky nám spestria závesné svietidlá slúžiace na lokálne osvetlenie.

Ak máte na dvore či na záhrade bazén, je dobré nasvietiť aj ten. V tomto prípade využívame tzv. bazénové svietidlá. Existujú rôzne druhy od klasických až po farbu  meniace, s ktorými môžete vytvoriť zaujímavé efekty.

Veľmi obľúbenými sú v dnešnej dobe aj solárne svietidlá. Tie sa umiestňujú napríklad na skalku, do záhrady alebo na osvetlenie pergoly.

Všetky exteriérové svietidlá sú tvorené z rôznych odolných materiálov, ale ich špecifickú odolnosť určuje IP krytie voči vode, vlhkosti a mechanickému poškodeniu. Stupeň IP krytia je vždy uvedený na obale svietidla.  

Stupeň ochrany:

Prvé číslo:
 

Stupeň OCHRANA OSÔB Ochrana pred nebezpečným dotykom OCHRANA ZARIADENIA Ochrana pred vniknutím cudzích predmetov
IP0X Bez ochrany Bez ochrany
IP1X chrbtom ruky (> 50mm) veľkých (≥ 50mm)
IP2X prstom (> 12mm, dĺžka 80mm) malých (≥ 12,5mm)
IP3X nástrojom (> 2,5mm) drobných (≥ 2,5mm)
IP4X nástrojom, drôtom (> 1mm) veľmi drobných (≥ 1mm)
IP5X akoukoľvek pomôckou prachom
IP6X akoukoľvek pomôckou prachotesné

 

Druhé číslo:

Stupeň
IP
Popis ochrany
IP X0 Bez ochrany
IPX1 Zvisle padajúce kvapky vody
IP X2 Šikmo padajúce kvapky vody
IP X3 Kropenie vodou (dážď)
IP X4 proti striekajúcej vody
IP X5 Tryskajúca voda
IP X6 Intenzívne tryskajúca voda
IP X7 Dočasné ponorenie
IP X8 Trvalé ponorenie

Realizácia kvalitného vonkajšieho osvetlenia záhrady predpokladá tiež inštalovanie samostatného podzemného káblového elektrického rozvodu. Kvalifikovaným navrhnutím vonkajšieho osvetlenia a výberom vhodných svietidiel sa vytvorí príjemná atmosféra pre večerný pobyt v záhrade a vonkajších priestorov.

Mohlo by vás zaujímať:

Prejsť na produkty