Kúpeľňa

Osvetlenie kúpeľne - Svietidlá R1Ako správne vybrať svietidlo do kúpeľne?

Kúpeľňa je špecifická miestnosť, v ktorej musíme dbať v prvom rade na bezpečnosť.

Keďže je tu stále vlhko a mokro, svietidlá by mali mať dvojitú izoláciu a ochranný kryt. Svietidlá vyberáme nielen podľa technických požiadaviek, ale aj podľa zariadenia kúpeľne od nábytku, cez zrkadlo až po batérie a iné menšie doplnky, aby sme dosiahli súlad s dizajnovým aj praktickým riešením priestoru.

Veľmi obľúbené svietidlá v kúpeľni sú bodové svietidlá do podhľadu. Vhodným rozmiestnením týchto svietidiel dosiahneme efektívne osvetlenie celej plochy kúpeľne.

Často sa tiež využíva kombinácia nástenných a stropných svietidiel. Vtedy sú stropné svietidlá určené ako hlavné a nástenné slúžia ako doplnkové, ktoré sa často umiestňujú v blízkosti zrkadla.  Ak túžite po príjemnej atmosfére počas kúpeľa, zvoľte relaxačné alebo náladové svietidlá.

Veľa zákazníkov si vyberá do kúpeľne aj tzv. hniezdne nebo, ktoré vytvára farebné efekty. Ak nemáme znížený strop, môžeme siahnuť aj po prisadených centrálnych svietidlách s dostatočným svetelným výkonom. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, dizajnoch ako aj materiálových prevedeniach.

Dôležité je aj osvetlenie zrkadla. Vhodne ho osvetlíme svietidlami umiestnenými po bokoch alebo priamo nad zrkadlom. Mali by sme dbať na dostatočný svetelný výkon, aby svietidlo splnilo svoj účel. Platí zásada, že svietidlo by nemalo byť dlhšie ako šírka zrkadla, ale rovnako dlhé alebo kratšie.

Obľúbeným dizajnovým svietidlom v kúpeľni je aj LED osvetlenie. Ak túžite mať v kúpeľni niečo špeciálne, zvoľte podsvietené zrkadlo. Tá atmosféra bude jedinečná. Výber je naozaj veľký a v našej ponuke si vyberie aj ten najnáročnejší zákazník.

Svietidlá v kúpeľni by mali spĺňať špeciálne požiadavky na vodovzdornosť, ktorá sa označuje IP. Hodnota IP sa uvádza na každom obale. Čím je číslo vyššie, tým je stupeň ochrany tiež vyšší. Kúpeľňa sa delí na niekoľko zón, viď obrázok nižšie, ktoré určujú, akým krytím má svietidlo disponovať.

 
Osvetlenie kúpeľne - rozloženie zón - Svietidlá R1
  • Zóna 1: Svietidlá odolné voči tryskajúcej vode, do dočasného ponorenia alebo trvalého ponorenia -  IP45, IP55, IP67, IP68
  • Zóna 2: Svietidlá odolné voči striekajúcej vode a vlhkosti – IP44
  • Zóna 3: Bežné interiérové svietidlá – IP20

Stupeň ochrany:

Prvé číslo:
 

Stupeň OCHRANA OSÔB Ochrana pred nebezpečným dotykom OCHRANA ZARIADENIA Ochrana pred vniknutím cudzích predmetov
IP0X Bez ochrany Bez ochrany
IP1X chrbtom ruky (> 50mm) veľkých (≥ 50mm)
IP2X prstom (> 12mm, dĺžka 80mm) malých (≥ 12,5mm)
IP3X nástrojom (> 2,5mm) drobných (≥ 2,5mm)
IP4X nástrojom, drôtom (> 1mm) veľmi drobných (≥ 1mm)
IP5X akoukoľvek pomôckou prachom
IP6X akoukoľvek pomôckou prachotesné

 

Druhé číslo:

Stupeň
IP
Popis ochrany
IP X0 Bez ochrany
IPX1 Zvisle padajúce kvapky vody
IP X2 Šikmo padajúce kvapky vody
IP X3 Kropenie vodou (dážď)
IP X4 proti striekajúcej vody
IP X5 Tryskajúca voda
IP X6 Intenzívne tryskajúca voda
IP X7 Dočasné ponorenie
IP X8 Trvalé ponorenie

Mohlo by vás zaujímať:

Prejsť na produkty