arrow_left Návrat na zoznam blogov

Máte znížené stropy? Tieto svietidlá sú vhodné pre vás

  • calendar_today 15.3.2019
  • |
  • Zuzana - Odborný predajca

Tajomstvo štýlového bývania a príjemného pocitu domova spočíva aj v správnom výbere svietidla. Na prvý pohľad všedná vec je dôležitejšia, ako si myslíte. Vhodne zvolené svietidlo môže vyzdvihnúť atmosféru vášho domova rovnako ako obrovská nástenná knižnica. Pokiaľ však máte v domácnosti znížené stropy, musíte byť pri voľbe svietidla o niečo precíznejší.

V dnešnej dobe už znížené stropy nie sú strašiakom, čo sa týka osvetlenia. Naopak, pri svietidlách do sadrokartónu máte mnoho kreatívnych možností, ako osvetliť izbu. Najlepšie je však rozhodnúť sa na začiatku, keď zariaďujete celý byt, a svietidlá prispôsobiť celkovému štýlu vašej domácnosti. Rozhodnite sa, či preferujete skôr stropné svietidlá alebo nedáte dopustiť na závesné. Od tejto voľby sa odvíjajú ďalšie parametre, ako je štýl svietidla, technické parametre, kombinácia s bodovými svietidlami či s podsvietením LED pásmi.

Nenápadné, ale silné

Stropné svietidlá neslúžia iba na osvetlenie miestnosti, dokonale reprezentujú štýl ich majiteľa. Obľúbené sú najmä vzhľadom na ich eleganciu a praktickú stránku, keďže takmer vôbec nepútajú pozornosť a hodia sa tam, kde pre výšku stropu nie je možné umiestniť závesné svietidlo. Svoje využitie nájdu v akomkoľvek priestore, nezáleží na tom, či sa ich rozhodnete umiestniť do spálne, obývačky, detskej izby, chodby alebo kuchyne.

Ak chcete čo najviac ušetriť priestor nad hlavou, no zároveň sa nechcete vzdať predstavy výrazného kúsku, ideálnym riešením sú stropné svietidlá, ktoré sa pýšia pútavým dizajnom a zároveň sú umiestnené priamo na stene.

Výhody zápustných bodových svietidiel oceníte najmä v kúpeľni bez okien, kde potrebujete obzvlášť silné osvetlenie. Na to nedáte dopustiť nielen pri detailnom upratovaní, ale aj pri každodenných úpravách pred zrkadlom. Pri osvetlení predsiene je vhodné doplniť stropné svietidlo aj dodatočným, napríklad nad zrkadlom. Pokiaľ potrebujete osvetliť väčšiu plochu, vhodné je skombinovať stropné svietidlo spolu s nástenným.

 

Závesné svietidlo zveľadí domácnosť

To, čo vašej návšteve udrie na prvý pohľad do očí, nie je neporiadok v kuchyni či jemne naklonený rámik, ale váš luster v obývačke. Klasikou, ktorá bude zaručene pútať pozornosť, je závesné svietidlo. Napriek tomu, že pri rozhodovaní sa, ktoré bude to pravé, zohráva úlohu sčasti dizajn, pred samotnou kúpou je dobré zohľadniť viacero faktorov, akými sú váha lustra, výška alebo spôsob upevnenia.

Závesné svietidlá vhodne doplnia každý interiér. Vkusné svietidlo vdýchne vašej domácnosti život, a naopak, ak zvolíte nesprávne, bude pôsobiť ako päsť na oko. Nerušivý dojem vzbudzujú práve závesné svietidlá z hliníkovej konštrukcie s jemnými líniami alebo minimalistickými tvarmi, odvážne dizajnové riešenia prinášajú nadčasové kúsky v spojení kovu s luxusnými krištáľmi.

Zopár cenných rád pri výbere svietidiel:

Dizajn nie je prvoradý – aj keď možno túžite po ultramodernom svietidle do sadrokartónu, ktoré vám bude závidieť nejedna návšteva, nenechajte sa zlákať prvou voľbou. Dbajte na ďalšie vlastnosti a parametre dôležité pre kúpu.

Zjednoťte štýl v domácnosti – svietidlo, do ktorého plánujete investovať, je vec, ktorú nebudete meniť pravdepodobne roky. Zvážte preto dobre jeho výber. Pokiaľ kupujete viacero svietidiel, uistite sa, či sú z rovnakého materiálu a hlavne štýlovo rovnaké.

Rozhodujúca je výška – predstavte si váš byt. Svietidlo by nemalo visieť príliš nízko. Za optimálnu výšku sa považuje vzdialenosť 80 – 100 cm od povrchu stola po koniec závesného svietidla. Platí, že svietidlo by vás nemalo obmedzovať v pohybe, čo znamená, že ak sa musíte pri chôdzi popod neho zohýnať, niečo pravdepodobne nie je v poriadku.

Umiestnite ho napevno – aby nedošlo k neželaným nehodám, odporúča sa, aby ste svietidlo do sadrokartónu zavesili na lanko, reťaz alebo kovovú tyčku. Uistite sa, či je svetlo dobre zabezpečené.

Páčil sa Vám članok? Povedzte o ňom ďalším:
Zuzana - Odborný predajca
Zuzana
Odborný predajca

Zuzana je náš odborný predajca svietidiel. Má dlhoročnú prax s návrhom osvetlenia interiérov aj exteriérov. Jej špecializáciou sú návrhy s využitím LED pásov.

Prečítajte si tiež:

Ako teplota svetla vplýva na našu psychiku

Svetlo vplýva na psychiku členov domácnosti viac, ako sa môže zdať. Inšpirujte sa našimi radami a odteraz budete mať jasno v tom, akú žiarovku vybrať.

Krištáľové lustre nie sú prežitok. Prekvapí vás ich moderný vzhľad

Moderné krištáľové svietidlá sú klenotom, ktorý si svojou krásou podmania a očaria každého. Dokážu zmeniť nudnú a fádnu miestnosť na štýlový priestor.

Lumeny, watty či IP - poznáte všetky technické pojmy zo sveta svietidiel?

Žiarovky alebo zdroje do svietidiel sa odlišujú vo svojej farbe, teplote, intenzite, výdrži a v mnohých iných detailoch. Viac sa dozviete v našom článku.

Vytvorte si pohodovú atmosféru s akcentovým osvetlením

Doplnkové osvetlenie premení vaše strohé priestory na miesto plné pohody. Akcentové osvetlenie je to, čo vdýchne vášmu domovu život.
expand_more Prejsť na produkty expand_more expand_less