arrow_left Návrat na zoznam blogov

Novostavba či rekonštrukcia - treba myslieť aj na osvetlenie?

  • calendar_today 25.4.2019
  • |
  • Dada - Produktový manažér
Novostavba či rekonštrukcia, treba myslieť aj na osvetlenie

Staviate alebo renovujete vlastné hniezdočko? Určite máte pritom plnú hlavu povinností, na ktoré nesmiete zabudnúť. Pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní často zabúdame na drobnosti, ktoré akosi automaticky považujeme za samozrejmé. Napríklad osvetlenie domu nepatrí medzi úplné priority, na ktoré hneď myslíme. Pritom uvážené osvetlenie interiéru je dôležité z hľadiska dostatočného presvetlenia priestoru a taktiež z dôvodu šetrenia energie.
 

Buďte prezieraví

Každá miestnosť vo vašom príbytku by mala byť vybavená vhodným osvetlením. Iné predsa potrebujete na hygienu v kúpeľni, pri učení sa s ratolesťami v detskej izbe alebo pri príprave jedla v kuchyni. Správne zvolené osvetlenie zmení váš interiér na domov s príjemnou atmosférou. Základom, ako dosiahnuť súlad priestoru s osvetlením, je vytvoriť si plán.

Plán osvetlenia interiéru začína vždy otázkou: Koľko svetla a na aký účel budem potrebovať? Až po tom, čo si na ňu odpoviete, môžete začať vyberať zodpovedajúce svietidlá. V prvom rade musíte do každej miestnosti vybrať základné osvetlenie, ktoré bude vykonávať primárnu funkciu a až následne doplnkové svetlá. Kým silnejšie osvetlenie budete potrebovať v detskej izbe, chodba si také intenzívne nevyžaduje. Majte pritom na pamäti, že osvetlenie člení priestor a upriamuje na seba pozornosť návštev.

Na strope aj v podlahe

Sviietidlá v podlahePremyslite si, kam jednotlivé svietidlá umiestnite. Nemusíte siahnuť iba po zaužívanom riešení zakomponovania osvetlenia v interiéri – stropnom štandarde. Zvážte všetky možnosti a buďte nápadití. Umiestnite osvetlenie tam, kde by ste si ho možno prvoplánovo nevedeli predstaviť. Elegantne a zároveň komfortne budú pôsobiť napríklad malé svetlá zabudované do podlahy, ktoré osvetlia cestu od vchodových dverí do chodby alebo dôvtipné farebné LED-ky vo vašej obývačke či kúpeľni.
 

Ktoré osvetlenie kam?

Hlavné osvetlenie

Hlavné, alebo aj centrálne osvetlenie je také, ktoré dominuje celému priestoru. Osvetľuje väčšie plochy, akými sú schodisko alebo chodba. Takéto osvetlenie vyžaruje svetlo buď do stropu alebo ho rovnomerne rozdeľuje na všetky strany. Vhodná intenzita a správne umiestnenie svietidiel sú rozhodujúce pre kvalitné osvetlenie miestnosti. 

Doplnkové osvetlenie

Doplnkové osvetlenie prináša svetlo tam, kde je potrebné sústrediť sa na činnosť, ktorú vykonávate. Medzi takéto osvetlenia patrí svetlo nad jedálenským stolom, svetlo v kuchyni alebo v kútiku na čítanie.

 

Osvetlenie s atmosférou

Radi by ste si prečítali v spálni knihu, ale nechcete zapnúť hlavné svetlo? Známa situácia s jednoduchým riešením – rozsvieťte malé svetlo v podobe nočnej lampy. Nerušivé mäkké svetlo, pri ktorom sa môžete zahĺbiť do príbehu, navyše dodá vašej miestnosti špecifickú umeleckú atmosféru. Tento typ osvetlenia ponorí vaše steny do jemných odtieňov a zavesené obrazy ukáže v správnom svetle.

S plánom ušetríte

Nespornou výhodou premysleného plánu osvetlenia interiéru je nielen ucelený koncept vašej domácnosti, ale aj ušetrené financie, čo pri neustále rastúcich nákladoch určite oceníte. Spotrebu elektrickej energie vám pomôže znížiť senzor v priestoroch, v ktorých sa pohybujete iba minimálne. Takéto osvetlenie interiéru je vhodné do chodby, kde nepotrebujete dlho svietiť.

Páčil sa Vám članok? Povedzte o ňom ďalším:
Dada - Produktový manažér
Dada
Produktový manažér

Dada má na starosti správu produktového portfólia nášho e-shopu a predajne, vyhľadáva a sleduje nové trendy v oblasti svietidiel a osvetlenia. Rada Vám poradí s výberom vhodného svietidla do vašej domácnosti alebo záhrady.

Prečítajte si tiež:

Osvetlite svoju záhradu kvalitne po zotmení

Exteriér domu je miestom, v ktorom radi trávime voľný čas. Vďaka správnemu vonkajšiemu osvetleniu nemusíte byť limitovaní denným svetlom.

Ako teplota svetla vplýva na našu psychiku

Svetlo vplýva na psychiku členov domácnosti viac, ako sa môže zdať. Inšpirujte sa našimi radami a odteraz budete mať jasno v tom, akú žiarovku vybrať.

Krištáľové lustre nie sú prežitok. Prekvapí vás ich moderný vzhľad

Moderné krištáľové svietidlá sú klenotom, ktorý si svojou krásou podmania a očaria každého. Dokážu zmeniť nudnú a fádnu miestnosť na štýlový priestor.

Lumeny, watty či IP - poznáte všetky technické pojmy zo sveta svietidiel?

Žiarovky alebo zdroje do svietidiel sa odlišujú vo svojej farbe, teplote, intenzite, výdrži a v mnohých iných detailoch. Viac sa dozviete v našom článku.
expand_more Prejsť na produkty expand_more expand_less